x
sadsad x
asdasd
Kasım Ayının 8 Sebze ve Meyvesi ile Sağlığımıza Yararları 11.11.2016

1) Nar

Mucizevi meyvelerden biri olan 1 adet narda 10 bardak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan madde bulunuyor. Kolestrol ve kan şekerini düzenleyen nar, aynı zamanda enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır. Meyve kabuğu alkaloit, tanen ve glikozitler içerir, idrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlar.

Eğer narı soymak size zor geliyorsa bir de bu yöntemi deneyebilirsiniz.
2) Kırmızı Turp

Çiğ ya da pişirilerek tüketilen bu sebze özellikle C vitamini açısından oldukça zengin. Potasyum ve folik asit içeren kırmızı turplar, sindirimi kolaylaştırıp, stresi azaltır.
Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan kırmızı turp öksürük tedavisinde de etkilidir. Kırmızı turp ile yapabileceğiniz öksürük şurubu için buraya tıklayabilirsiniz.
3) Elma

Kutsal metinlerde, mitolojik eserlerde, masallarda sembolik olarak kullanılan elma, birçok iklim kuşağına adapte olup kolayca yetişen bir meyvedir. Günlük C vitamini ihtiyacınızın %14’ünü sadece bir elma ile karşılayabilirsiniz.
Bol bol antioksidan içeren elmayı tüketenlerde, rahatsızlığı ve diyabet riski oluşturan semptomların bir araya gelmesi sonucu oluşan metabolik sendrom rahatsızlığının oluşma riski azalıyor.
4) Karnabahar

Kendine has bir tadı olan karnabahar, oldukça yaygın olarak kullanılmakta. Karnabaharın içerdiği sülfür bileşeni toksinleri nötralize ederek karaciğere yardımcı olur.
Karnabahar sağlık açısından çok faydalı bir besin kaynağıdır, içerdiği antioksidanlar ve C vitamini, kalp sağlığını korur, bağışıklık sistemini güçlendirir, içerdiği kalsiyum ile de kemik sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur.
5) Ceviz

Vücuda yararlı iyi yağlar içeren tohumlar ailesinden ceviz, içerisinde bolca antioksidan, E vitamini, omega-3 yağ asitleri, çoklu doymamış yağ asitleri barındırmakta.
Bu yapı maddeleri, kalp ve beyin sağlığını ve aynı zamanda strese ve onun ya etkilerine karşı vücudu korumakta.
6) Yaş Hurma

İçinde yüksek miktarda nişasta, glikoz, mineral ve vitamin bulunduran yaş ya da taze hurma kesinlikle evinizde tüketilmesi gereken önemli besinlerden biri.
A vitamini ve karbonhidrat bakımından oldukça zengin olan taze hurma, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmekte.
7) Balkabağı

A vitamini ve beta karoten açısından oldukça zengin olan balkabağı her sonbahar meyvesi gibi sağlıklı bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardan.
Balkabagi aynı zamanda demir, potasyum, protein, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum da içermekte. Böylelikle kan yapımına yardımcı olmakta, kalp sağlığını koruyucu özellikte olduğu için tansiyonun düzenlenmesini de sağlamakta.
8) Kereviz

Sonbaharın sessiz kahramanlarından kereviz, A ve K vitaminleri içerip, antioksidanları ile çok geniş yelpazede hastalıklara karşı bünyeyi koruyor.
Enfeksiyonları azaltan kereviz eklem ağrılarına iyi gemekte, akciğer enfeksiyonları, astım atakları ve cilt sorunlarını çözmekte yardımcı bir sebze.
Kerevizin içerdiği ‘‘Butylphthalide’’ adındaki bileşen kötü kolesterolün sağlıklı seviyelerde seyretmesini sağlar. Bu bileşen ayrıca kerevize otantik tadını da verir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.